Strona Tadeusza Jasonka - Radnego Miasta i Gminy Niepołomice

11 listopada w okresie międzywojennym

 

Obchody 98 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w naszym mieście przebiegły godnie. Formuła wypracowana przez ostatnie lata ulega zmianom prowadzącym do jej rozszerzenia. Zapewne tak będzie także w przyszłości. Odpowiedzialność za organizację uroczystości spoczywa na Urzędzie Miasta. Udział mieszkańców wyrażany jest przez delegacje instytucji, organizacji, szkół. Mieszkańcy również poprzez swą obecność podnoszą wymowę tej uroczystości. Liczba mieszkańców biorących udział w takich uroczystościach jest raz większa raz mniejsza. Często dużo zależy od pogody. Zapewne organizatorzy, jak i wielu z nas, widzi konieczność działań zachęcających obywateli do manifestowania pamięci i dumy narodowej.

Czytaj więcej: 11 listopada w okresie międzywojennym

1 listopada w 100 rocznicę I Wojny Światowej

Cmentarz 327 nocW latach szkolnych wraz z kolegami z klasy i naszą wychowawczynią Janiną Witek zawsze przed 1 listopada udawaliśmy się na cmentarz wojskowy w Niepołomicach. Każdy z nas pomagał porządkować jedną kwaterę. Po dziś dzień na 1 listopada idę na tę kwaterę i zapalam znicza. Nieraz też spotykam tam kolegów szkolnych z dziećmi i wnukami oraz wielu innych mieszkańców Niepołomic.

W dniu dzisiejszym mogłem z dumą zauważyć, że w 100lecie wybuchu Wielkiej Wojny cmentarz w Niepołomicach, na którym złożono żołnierzy w niej walczących,  jest naprawdę zadbany. Odnowiony został już 4 lata temu - uroczyście otworzono go właśnie 1 listopada.

Czytaj więcej: 1 listopada w 100 rocznicę I Wojny Światowej

Rok 2013 - 150 rocznica Powstania Styczniowego

Minął kolejny rok – zerwana została ostatnia kartka z kalendarza roku 2013. Dla każdego z nas miał on swój wymiar w życiu codziennym i oceniamy go w kategoriach sukcesów i porażek, chwil radosnych i szczęśliwych lub smutnych, a także obojętnych. Często mówi się rok jak rok minął i z nadzieją patrzymy na kolejny.

Dla nas Polaków był to rok 150 rocznicy Powstania Styczniowego. Jako uczeń przeżyłem 100letnią rocznicę tego wydarzenia. Z tamtych lat pozostała mi w pamięci ogólna wiedza o powstaniu oraz śpiewana wtedy pieśń „W krwawym polu srebrne ptasze poszli w boje chłopcy nasze”. Pieśń ta była w szkolnym śpiewniku w treści nieokrojonej przez cenzurę, co wtedy często się zdarzało. Nauka śpiewu w tym okresie nie ograniczała się li tylko do nauki słów i melodii. Uczący wyjaśniali treści i okoliczności powstania.

Czytaj więcej: Rok 2013 - 150 rocznica Powstania Styczniowego

Czy to nie są najstarsze źródła tego typu dla Niepołomic?

Otrzymałem miłą przesyłkę z sugestią umieszczenia na mojej stronie internetowej. Zawiera ona dwie ilustracje zabytków niepołomickich podpisanych "Kościół Farny" i "Dziedziniec zamkowy". Są to prawdopodobnie zdjęcia drzeworytów.

Zdjęcia tu zamieszczonych drzeworytów opublikowane zostały na ramach "Kłosów" (tj. Czasopisma Ilustrowanego Tygodniowego) w 1875 roku.

Zamieszczając te zdjęcia na stronie zwracam się o pomoc w ustaleniu nazwiska autora i czasów powstania drzeworytów. Szczególnie ważnym jest czas powstania, bo możliwe, że jest to najstarszy utrwalony obraz zarówno kościoła jak i zamku.

Zwracam się do Dyrekcji Biblioteki Miejskiej im. Tadeusz Biernata w Niepołomicach o umieszczenie mojej prośby na stronie internetowej. Zwiększy to  liczbę osób do których ona dotrze, a tym samym zwiększy szanse na uzyskanie informacji.

Za wszelką pomoc bardzo dziękuję.

Kontaktować można się ze mną poprzez adres e-mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. lub formularz kontaktowy zamieszczony w zakładce Kontakty.

„Wszyscy jesteśmy Trzosami…”

Artykuł o przedstawicielach rodziny Trzosów związanych z historią Niepołomic

 

Kiedy król Kazimierz Wielki – zgodnie z legendą – zdecydował się pomóc szczęśliwemu, ale biednemu ojcu nowonarodzonego chłopca, przyjmując obowiązki chrzestnego, podarował chrześniakowi ziemię i trzos pełen pieniędzy. Okazało się, że podarował jemu i jego potomkom także nazwisko. Z królewskiej szczodrości do dziś nie pozostało nic oprócz tego początkowo przydomku, a później nazwiska, które z racji swojego legendarnego pochodzenia wyróżnia osoby je noszące wśród nazwisk mieszkańców Niepołomic i okolicy...


Cały artykuł w pdf

Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour